Rady a tipy Hudebního oboru

PŮJČOVÁNÍ HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

Mnoho otázek?

Na začátku hudební cesty dětí vyvstává pro rodiče mnoho otázek:

Bude nástroj dítě bavit?

Zvládne dítě nástroj, které si vybralo?

Kolik takový hudební nástroj stojí?

Můžeme si hudební nástroj zapůjčit?

Existují dětské velikosti nástrojů?

Jedna Odpověď.

Naše škola nabízí možnost půjčování nástrojů tak, aby dítě dostalo potřebný čas ujistit se, jestli mu vybraný nástroj sedne, jestli ho zvládne, prostě jestli ho hraní na hudební nástroj bude bavit. Není tedy nutné hned dítěti kupovat nástroj nový. Může si ho u nás ve škole za poplatek vyzkoušet (nejčastěji po dobu dvou let) a za pár měsíců se už uvidí, jestli ho hraní na daný nástroj osloví natolik, aby si opatřilo svůj vlastní nástroj.

(Nabízíme k zapůjčení i dětské velikosti nástrojů.)

Finanční příspěvek za půjčení nástroje

Finanční příspěvek za půjčení nástroje činí 400kč/pololetí s tím, že je povinností žáka nechat každý rok na své náklady vypůjčený nástroj zkontrolovat u opraváře hudebních nástrojů. Veškeré podrobnosti neleznete v naší smlouvě o poskytnutí hudebního nástroje.

Jaké nástroje půjčujeme?

Klarinet

Saxofon


Housle

Příčná flétna

Trubka

NOVÝ NÁSTROJ KUPUJTE AŽ PO PORADĚ SE SVÝM VYUČUJÍCÍM.

VÝBĚR KLAVÍRU

KLAVÍR - PIANO - KŘÍDLO - PIANINO - DIGITÁLNÍ KLAVÍR - DIGITÁLNÍ PIANO - KLÁVESY

A jaký je v tom vlastně rozdíl?

KLAVÍR - KŘÍDLO

Klavír (neboli piano), zvaný též podle tvaru rezonanční desky i jako křídlo, je strunný klávesový nástroj. Tón na klavíru vzniká tak, že uhodíme prstem do klávesy, ta uvede do pohybu plstěné kladívko, které rozkmitá konkrétní strunu. Struny jsou tu narozdíl od pianina nataženy vodorovně. Pro svou velikost se používá hlavně pro koncertní účely. Jeho cena se pohybuje od 500.000Kč výše. Vlastnit tento typ klavíru doma je vzhledem k jeho prostorové náročnosti a ceně v podstatě raritou.

Naše škola disponuje třemi klavírními křídly. Jedno je v klavírní učebně v Mnichovo Hradšiti, druhé v klavírní učebně na pobočce v Bakově nad Jizerou a to třetí (nejnovější) je k dispozici pro koncertní účely na sále školy v Mnichově Hradišti.

KLAVÍR - PIANINO

Pianino je takový menší bratr koncertního křídla. Zvuk u tohoto klavíru (piana) vzniká stejně jako u křídla, ale hlavní rozdíl je v tom, že struny v rezonanční desce tu jsou nataženy svisle, což v praxi především znamená, že pianino je skladnější.

Proč pořídit dětem pianino?
Alfou a omegou hry na klavír je umět vytvořit ten "správný tón", což učíme děti od první hodiny v ZUŠ. Takže pokud dětem umožníte hned od začátku cvičit na tento typ klavíru, vyhnou se tak nešvarům, které mohou získat při cvičení na digitální klavír.

Navíc existují půjčovny klavírů, které Vám pianino půjčí (cca od 350Kč/měsíčně) a hlavně klavír přivezou i (nastěhují) a zase ho popř. odvezou a vy se nemusíte vůbec o nic starat. Také se najdou v našem regionu prodejny už použitých klavírů, kde si vyberete pianino za cenu srovnatelnou s kvalitními digitálními piany. K tomu Vám pianino nastěhují až domů a zajistí servis ladění.

Nevýhoda pianina?
Pianino v porovnání s digitálním klavírem je rozhodně těžší a nejde tu kouzelným tlačítkem ovládat hlasitost, chybí zde samozřejmě spousta vychytávek a také se pravidelně musí ladit. (Kontakt na našeho ladiče zde.)

DIGITÁLNÍ KLAVÍR/DIGITÁLNÍ PIANO

Digitální klavír je elektrickou alternativou klasického akustického klavíru. Pokud se rozhodnete pro tento typ piana, nenechte si prosím poradit od pana prodavače v obchodě, ale jděte na radu k vyučujícímu svého dítěte.  Pak můžete sehnat klavír, který má 88kláves a zvuk jako klasický klavír, má dynamiku úhozu a hlavně kladívkovou mechaniku, což znamená, že při úhozu klade piano dítěti odpor a dítě se učí vytvářet správný tón. Dokonce některé klavíry disponují klávesami ze dřeva a ne z plastu. Cena těchto klavírů je různá. Aby ale obsahoval výčet toho, co jsme v tomto textu uvedli, tak taková piana začínají na 20.000Kč a výše. Výhodou těchto pian je, že mají spoustu vychytávek - možnost regulace hlasitosti, možnost zvuku do sluchátek, spoustu funkcí od metronomu, přes transpozici až po změnu zvuku a jsou lehčí a tedy i přenosná.

Nevýhoda digitálního piana?
Zvukově se nevyrovná pianinu. Způsob tvoření tónu je také o trochu "ochablejší" než u pianina. Stejně tak i práce s pedálem úplně neodpovídá realitě jako při hře na klasické pianino.

KLÁVESY/KEYBOARD

Klávesy neboli keyboard jsou elektronickým klávesovým hudebním nástrojem. Výuka tohoto nástroje se zaměřuje hlavně na využití všech funkcí tohoto nástroje - a že jich je! K tomu patří i digitální zpracování hudby apod. Narozdíl od klavíru může mít menší počet kláves, většinou jsou z plastu, neřeší se tu tolik tvorba správného tónu, protože na klávesách ho ani nelze tolik odlišit. Mnoho kláves nemá dynamiku úhozu nebo kladívkovou mechaniku apod.

V naší škole jsme toho názoru, že každý žák by měl začít nejprve hrou na klavír, osvojit si techniku tohoto nástroje a teprve potom, podle toho, kam ho jeho hudební cítění povede, by se měl orientovat buď cestou hry na klávesy, nebo naopak na klavír. Opačnou cestou se totiž už pak zpětně jít nedá.

Opraváři hudebních nástrojů - kontakty

Opraváři hudeních nástrojů:

  • opraví hudební nástroje

  • dají Vám tipy a rady, jak o nástroj pečovat

  • poradí s koupí nového nebo bazarového nástroje

  • odhadnou cenu hudebního nástroje

Saxofony, klarinety

Žestě

Příčné flétny